DEDAK Akreditasyonu Genel Bilgilendirme Toplantısı


DEDAK Akreditasyonu Genel Bilgilendirme Toplantısı 21 Aralık 2021 tarihinde yapıldı.

Akreditasyon süreci ile ilgili bilgi paylaşılan ve gelen soruların cevaplandırıldığı toplantıya 136 kişi katılım gösterdi.

Toplantıda paylaşılan sunumu aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

DEDAK Akreditasyon Bilgilendirme Toplantısı

DEDAK YÖKAK Ziyareti

DEDAK Yönetim kurulu üyeleri 24 Kasım 2021 tarihinde Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ile biraraya gelerek DEDAK’ın gelecek planlarını paylaştı ve YÖKAK’ın görüşlerini aldı.

DEDAK 15.09.2021 tarihi itibariyle 2 yıllık bir süre için YÖKAK Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi almaya hak kazandı

Dil Egitimi Degerlendirme ve Akreditasyon Dernegi olarak 15.09.2021 tarihi itibariyle 2 yıllık bir süre için YÖKAK Kalite Degerlendirme Tescil Belgesi almaya hak kazandık. YÖKAK Kalite Degerlendirme Tescil Belgesi almamız DEDAK için uzun zamandır hedefledigi bir dönüm noktasıdır.
Bu belgeyi alabilmemiz için çalısan ve zaten yogun olan programları içinde zaman ayırarak katkıda bulunan, ve bu süreçte DEDAK’a inanan ve desteğini esirgemeyen herkese içtenlikle tesekkür ederiz.
Artık son hazırlıklarımızı yapıp birkaç ay içinde akreditasyon basvurularını kabul etmeye başlayacagız. Basvuru tarihleri ve sartlarıyla ilgili bilgilendirmeyi Kasım basında yapacagız.
Ayrıca degerlendirici egitimi, bilgilendirme toplantıları, örnek uygulama paylasımları gibi etkinlikler için de tarihleri belirleyecegiz ve bunları da sizlerle paylasacagız.
Her zaman hissettigimiz desteğiniz için hepinize tekrar tesekkür ederiz.
DEDAK ile ilgili herhangi bir konuda daha fazla bilgi almak isterseniz info@dedak.org adresine her zaman yazabilirsiniz.
Birlikte daha nice basarılara diyoruz.
Saygılarımızla,
DEDAK Yönetim Kurulu

DEDAK 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

DEDAK 2. Olağan Genel Kurulu 9 Nisan 2021 tarihinde çoğunluk aranmayan 2. toplantısında gerçekleşti.  44 üyeden 16’sı katıldığından yönetim ve denetim kurulu asil üye sayısının iki katı kadar üyenin hazır olduğu toplantıda planlanan gündem maddeleriyle genel kurul yapıldı. Divan heyeti seçimi ardından faaliyet raporu sunuldu Yönetim ve denetim kurullarının aynı üyelerle devam etmesine oy birliği ile (16 katılımcının oyuyla) karar verildi.  YÖKAK Tescil başvurusu içeriği ve durumuyla ilgili bilgi paylaşımı yapıldı. Dilek ve temennilerden sonra gündem maddeleri tamamlandığından Divan başkanı Olağan Genel Kurul toplantısını sona erdirdi.

İlk DEDAK Değerlendirici Eğitimi Gerçekleşti

22 ve 23 Aralık 2018 tarihlerinde ilkini gerçeklestirdigimiz CEA Akreditasyonu’nun Degerlendirici Egitmeni Nicole Martello ve DEDAK’ın Yönetim Kurulu Baskanı Didem Mutçalıoglu’nun birlikte verdikleri DEDAK Degerlendirici Egitimine 25 Yüksek Ögretim Kurumdan 32 kisi katılmıstır. Bu egitime katılanlar DEDAK’ın akreditasyon çalısmaları kapsamında degerlendirici olarak görev alacaklardır.

 

İlk Değerlendirici eğitimi katılımcı listesi için tıklayınız.
 

DEDAK Ölçütleri Odak Grup Toplantısı Yapıldı

DEDAK ölçütlerinin içeriği ve anlasılırlığı ile ilgili geri bildirim almak ve buna göre ölçütleri son haline getirmek üzere farklı yüksek öğretim kurumlarından 19 katılımcıyla 16 Kasım 2018 tarihinde 1 günlük odak grup toplantısı yapılmıstır. Bu toplantıda hem Türkçe hem de İngilizce ölçütlerin üzerinden geçildi. Toplantı sırasında her bir DEDAK ölçütü anlasılırlık ve içerik uygunlugu kapsamında değerlendirildi. Toplantıda alınan notlar ve kararlar doğrultusunda ölçütler su anki son haline getirildi.

DEDAK 2 Pilot Program İle Akreditasyon Çalışmalarına  Başladı 

DEDAK 1 Vakıf ve 1 Devlet üniversitesi ile pilot akreditasyon çalışmasına başlamak üzere Şubat 2019’da kurumlardan başvuruları kabul etmiştir. 3 Vakıf ve 11 Devlet üniversitesinin başvuruda bulunduğu süreçte seçim kriter olarak Eğitim Dili İngilizce olan bölümlerde okuyan öğrenci sayısı ve oranı alınmıştır. Bu kritere yapılan sıralamada Devlet Üniversitesi başvuruları arasından Ankara Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu ve Vakıf üniversiteleri başvuruları arasından İzmir Ekonomi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu sıralamada kategorilerinde ilk üniversitesi olmaları vesilesiyle DEDAK pilot programı olarak seçilmişlerdir. Pilot programlarla resmi akreditasyon başvuruları sonrası çalışmalara başlanmıştır. Her iki kuruma da ziyaretlerde bulunulmuş ve ilk akreditasyon eğitimleri verilmiştir. Pilot program sürecinde pilot programlarından süreç ve ölçütlerle ilgili olarak geri bildirim alınarak akreditasyon süreç ve uygulamalarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

DEDAK OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

DEDAK Olağanüstü Genel Kurulu 44 üyenin 36’sının katılımıyla 2 Kasım 2019 Tarihinde Gerçekleşmiştir. Genel Kurul Tutanağını ekte bulabilirsiniz.

Genel Kurul Tutanağı